Skip to content

Merter Toner Dolum

Merter dendiğinde, gözümüzde hemen toptan tekstil firmalarının yoğun olarak yerleşik bulunduğu bir iş merkezi canlanır. Ev olarak ikâmet edilen bir semt olmaktan ziyade, işyerleri ve çeşitli sektörlerin daha fazla aktif olarak yer aldığı bir bölgedir Merter.

Gelişen teknolojik koşullarda, bilgisayarların aktif olarak kullanılmadığı ofis yok gibidir. Dolayısıyla sarf malzeme ihtiyacını karşılayacak firmalara da aynı oranda ihtiyaç duyulmaktadır.

Günümüz şartlarında, bilgisayar ortamından yazıcı vasıtasıyla dökülmesi ve fotokopi cihazı ile çoğaltılması gereken dökümanları elde etmek durumundayız. Yazıcılar ve fotokopi cihazları bize kolaylıkla bu imkânı sağlamaktadır.

Cihazlarda baskı için gereken malzemelerin başında toner veya kartuş gelmektedir.

Toner ile kartuş arasındaki fark

Genel olarak mürekkep püskürtmeli tipte yahut tonerlerin kullanıldığı lazer yazıcılar olmak üzere iki tip yazıcı kullanılmaktadır. Mürekkep püskürtmeli sistemlerde; yazıcı kartuşu, içinde bulunan sıvı mürekkebin ısıtılması ve baskıya dökülmesi prensibi ile çalışmaktadır. Bu tip yazıcılarda haliyle kartuşa ihtiyaç vardır. Lazer yazıcılarda kullanılan toner ise; elektrostatik prensiple çalışan bir mekanizmaya sahip olmakla birlikte, toner tozunu merdane ve silindir parçalardan meydana gelen sistemi ile baskı için gereken uygun kısımlara yerleştirme şekliyle baskı işlemini gerçekleştirmektedir.

Tonerin mekanik parçaları

Toner; tank, atık haznesi, drum silindiri, manyetik merdane, şarj merdanesi, üst bıçak ve alt bıçak olmak üzere yedi ana parçadan oluşmaktadır. Spesifik olmayan türler dışında, temel olarak bir çok tonerde bu parçalar bulunur.

Toner dolumu nasıl yapılır?

Yan kısımlarında bulunan vidalar dikkatlice söküldükten sonra, toner, görüntüleme ünitesi ve baskı bölümü olarak iki parçaya ayrılacaktır. Temizliğe başlamadan önce, – ki toner dolumu yapmadan önce temizlik olmazsa olmazdır- merdane, drum ve bıçakları, bağlı bulundukları atık haznesinden ayırarak, temizliğe hazır hale getirmek faydalı olacaktır. Yazdırma sırasında atık haznesinde biriken atıkları, kompresör veya küçük bir el süpürgesi yardımıyla nazikçe temizlemek gerekmektedir. Bu temizlik yapılmadan dolum yapılırsa, dökümana gölgeli ve hatalı bir görüntü alma riski kaçınılmazdır. Tamamen temizlenen hazneye, sökülen parçalar dikkatlice vidalandıktan sonra toner, dolum işlemine geçilmeye hazır hale gelmiş demektir.

Atık tankının sol tarafındaki vidayı sökerek, tankın ön yüzü bize bakacak pozisyonda tutarken, dikkatlice kapağı açmalı, manyetik merdane ve merdanenin altındaki bıçağı da sökerek, parçalara zarar vermememe özen göstererek temizlemek gerekir. Temizlik işlemi tamamen bittikten sonra bıçağı yerine takarak, tankın sağında bulunan kapağı açıp 75 gr toner tozu ilave edilmelidir. Akabinde, toner tankı ile atık haznesini birleştirme işlemi yapılmalıdır ki burada dikkat edilmesi gereken nokta; yayların ve toner tankının ayak kısımlarını tam olarak oturttuktan sonra, iki parçayı sıkı bir şekilde birbirine montelemektir. Bu işlemler doğru bir şekilde tamamlanırsa, sağlıklı bir baskı elde etmek için toneri doldurma eylemimiz başarıyla gerçekleşmiş olur. Dolum işlemi sırasında yapılacak herhangi bir hata, yazıcı parçalarının zarar görmesine sebebiyet verebilmektedir. O yüzden hassas ve özenli bir şekilde tüm aşamalara riayet edilmelidir.

Muadil Toner

Bazı firmalar, toneri yeniden doldurmak yerine, muadil tonerleri tercih edebilmektedir. Sıfır olarak üretildiği için, orjinal olmamakla birlikte, toz akıtma gibi problemlerle karşılaşmak pek olası değildir fakat yazıcıya zarar verme ihtimaline karşı garanti olanağı sunan firmalardan muadil toner temin edilmelidir. Aksi halde pigmentler, partikül boyutları ve erime ısısı gibi birtakım faktörler yazıcıda arızaya sebep olmakta yahut parçalara zarar verebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken, ürün kalitesi ile satışı gerçekleştiren firmanın verebileceği hizmet devamlılığı ve ulaşılabilirlik olmalıdır.

Muadil tonerler de, tıpkı diğerleri gibi tekrar doldurulabilme özelliğine sahiptirler ve fiyat avantajı sayesinde birçok firma tarafından tercih edilen malzemeler arasında yerini almaktadırlar.

Open chat
Merhaba 👋
Sana yardım edebilir miyiz?